İnstagram hesabın mı çalındı?

Son zamanlarda sık sık mesaj gelmeye başladı. Bunlardan bazıları “Hesabım çalındı geri alabilir misin?”, “Hesabımı hacklediler napmam lazım”, “Hesabıma giremiyorum, başkası giriyor” bunlar ve bunlara benzer sorular. Hesabınız çalındığı zaman aşırı panik yapıp kendinizi çaresizliğe sokarak mantıklı düşüncelerinizi engellemeyin.

İlk yapacağınız hareket instagram hesabınızı kullandığınız mail adresine girerek orda ki “mail değişikliği” için gelen bir e-postayı okuyup talimatları gerçekleştirmek. Bu resimdeki gibi bir e-posta olacak ve en altta “secure your account here” yazısına tıklayarak işlemleri başlatacaksınız. Belli bir süre sonra verdiğiniz e-posta adresinize yeni bir posta gelecek. Bu posta da sizin hesabı ilk hangi email adresiyle açtığınız gibi soru/sorular (örnek) gelecek. Bu hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamak için yapılan bir kontrol. Hatırlamadıklarınızı boş bırakabilirsiniz ama mutlaka doldurmaya gayret edin. 

Doğru cevapları verdikten sonrası kontrol yapılıp teyit edilirse kısa süre içinde size bir link gönderilip sorunun giderilmiş olduğuna dair onay verecekler. Sizde hesabınıza girip şifrenizi mail adresinizi güncelleyerek tekrardan erişim sağlayabileceksiniz. Umarım kafanızdaki soruları bir nebze cevaplayabilmişimdir. Sizlere nacizane uyarılarımdan birisi “Phishing” yani oltalama saldırılarına yakalanmamak, hesabınızın çalınmaması için e-posta adresinize gelen görüntü içeriği birebir instagram/ twitter vb. aynı olup linke tıklamanızı istedikleri zaman e-posta gönderen kişinin adresine bakın. Kimisi inistagram olarak yazar, kimisi instagrm olarak yazar vs. gibi. E-posta adresinin sonunda mutlaka ve mutlaka @instagram.com veya @facebook.com gibi etiketlerin olmasına dikkat edin. Tabi bu etiketlerin önünde @info.instagram.com veya @info.facebook.com yazabilir. Bunlar normal. Siz bahsettiğim etiketlere dikkat etseniz yeterli.

Tam kapanmada evinize kapanıp kendinizi açın. Daima gelişmeye odaklanın. Kendinize iyi bakın. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Heklendin mi?

Next Post

Normalleşiyor muyuz?

Related Posts