O kadar okuduk ne işe yaradı?

Son zamanlarda yaşadığım en büyük sorun, mezun olmam için yapmam gereken staj oldu.

Üniversite okuyan, mezun olan ve okuyacak olanların bildiği bir konu var ki o da öğrendiklerimizi iş hayatına başlamadan önce gerek ortamı görmek gerek eksiklerimizi farketmek için yapmamız gereken zorunlu staj olayı. Peki sorun ne?

Günümüz şartlarında gerek ekonomik sorunlar, gerek pandemi süreciyle iş yerlerinin uzaktan çalışma sistemine geçmesi ben de dahil olmak üzere birçok işe başlayacak insanın iş ve staj yeri bulmasını bir hayli zorlaştırdı. O kadar sene okuduk, emek verdik ve bu emeklerimizi halk dilinde ekmek parası kazanacak bir şekilde uygulamaya dökmek istiyoruz. Dökmek istiyoruz ama olanaklar? İş kapısı? Çalışacak bir yer?

Dışarıda dolaşırken elbet insanlarla sohbet etme imkanınız olmuştur. Fırında çalışanından tutun çöp toplayanına kadar emekçi birçok insan var. İşin ilginç tarafı adam döner kesiyor ama mesleği Bilgisayar Mühendisi. Şimdi merak edersiniz bu adam hiç mi kendini geliştirmemiş elbet iş bulur diye. Evet iş bulur bulmasına ama bulana kadar?

Yetişkin her birey kendi ayakları üstünde durmak için bir işe girip çalışmak zorunda. Herkesin babası, annesi, dedesi vs şirket sahibi ya da orada, burada arsası olan insanlar değil. En basitinden ben değilim. Dedem emekli öğretmen, babam emekli asker. Kendi ayaklarım üzerinde durmak dışında hiçbir şansım yok ve eminim bu yazıyı okuyan sizlerde öylesiniz.

Bu kadar yazdın ne anlatmak istiyorsun dediğinizi duyar gibiyim. Gelelim asıl konuya. Bilgisayar Mühendisliği son sınıfım. Derslerimin hepsini tamamladım ve geriye staj kaldı. Pandemi sürecinden dolayı normalde müsade edilmeyen dönem içi staj imkanı sundular. Nisan ayında staj aramaya başladım ve ay sonuna kadar sürem vardı. Bulabildim mi? – Hayır. Araştırdım mı? – Fazlasıyla.

Kimi şirketler vardır hayallerinizi süsleyen. Benim gibi yazılımcıysanız Google, Microsoft ve Apple vb. şirketler ulaşmak istediğimiz en yüksek nokta gibi gözükür. Gözükür ama oralarda çalışabilmek için donanımınızın sağlam olması (Kendinizi geliştirmekten bahsediyorum) gerekir. Mezun olmadan önce mutlaka edinmeniz ve yazmanız gereken CV adı verilen Özgeçmiş var. Bu CV’yi şirketlere gönderirsiniz ve özellikle İnsan Kaynakları sizin bilgilerinize bakarak kabul eder veya reddeder.

Umut fakirin ekmeğidir.

Staj yeri araştırırken bu düşünceyle olması zor şirketlere CV’mi ilettim. Tabi bununla sınırlı kalmadım. Birçok yazılım firmasının gerek sınavlarına (Ön mülakat(yetenek ve tanıma)) gerek başvuru süreçlerini takip ederek başvurularımı yaptım. Kimisinin 2. adımında kimisinin son aşamasınında kimisinin de daha başvurumu gönderdiğim anda reddedildim. Pes etmedim dönem içi olmazsa yaz stajı olur mantığıyla araştırmalarım ve reddedildiğim yerlere başvurularım devam etti. Aldığım bir kaç dönüş şu şekilde oldu: “Pandemi sürecinden dolayı stajyer alımımız sınırlı bir sonraki süreçimize sizi heyecanla bekliyor olacağız” tabi burdaki heyecan kısmı beni sevdiklerinden değil maksat morali minimum düzeyde bozulmasını sağlamak. “Kriterlerimize uygun olmadığınız için malesef olumlu dönüş yapamıyoruz. Bir sonraki…” dönüşler bu şekilde oldu. Stajyer olarak kabul edilen insanları merak edip araştırdım. Ne farkımız var biliyor musunuz? Kendinizi geliştirip, geliştirmemeniz önemli değil. Hangi üniversiteden mezunsun? ODTÜ? İTÜ? TOBB? bizimlesin. Her firma tabiki böyle değil gerçekten sizin yaptıklarınıza göre size dönüş yapan firmalarda mevcut.

Staj arayış sürecimde Cumhurbaşkanlığı’nın Kariyer Kapısı’na da başvurdum. Birçok insan ordan staj bulabildi ama bizim sektörde bulan insana ben denk gelmedim. Bu yazıyı okuyup seneye staj yapacak insanlara tavsiyem Kariyer Kapısı’nda gördüğünüz her boşluğu doldurun bilgi anlamında. Ben yazılımcı olarak bildiğim diller var ama yazacak bir yer bulamadım. Bu benden kaynaklı bir sorun olabilir tabiki ama yazamadığım için kim ne yapsın hiçbir şey bilmeyen bir yazılımcıyı? Kariyer kapısında ki sistem ortalama bazında yapılıyor. Siz ve sizin gibi başvuru yapan insanların özellikleri belirlenip bir ortalama çıkarılıyor siz de bu ortalamanın üstünde veya altında oluyorsunuz. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Sonuç olarak bir yerde staj ayarladım. O da henüz net değil haber bekliyorum. Hani derler ya “Biz, sizi arayacağız.” o misal. Umudunuzu kaybetmeyin ama bu süreci canlı ve zorlu yaşamış birisi olarak tecrübelerimi sizlere aktardım. Merak ettiklerinizi iletişim bölümden sorabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Normalleşiyor muyuz?

Next Post

Fifa 21 Kadro Güncellemesi / Squad Update (Ağustos-August 2021)

Related Posts