Whatsapp’a Mecbur Muyuz?

Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza giren mesajlaşma uygulamalarının en popüleri olan Whatsapp, günümüzün vazgeçilmez uygulamalarından biri halinde. Ancak birkaç gün önce yürürlüğe giren yeni Whatsapp yönergesi kafalarımızı bir hayli karıştırdı. Verilerimiz çalınacak korkusuyla bazılarımız Telegram, Bip, Signal gibi uygulamaları tercih etmeye başlarken bazılarımız durumu pek sallamayıp (benim gibi) arkamıza yaslanarak insanların telaşını takip ediyoruz.

Whatsapp’ın hamisi Facebook’ un kişisel güvenlik ve verilerin korunması konusunda ne denli umarsız hareket ettiği evvelden beri herkesin bilmesi gereken bir durumdu. Bu durumu kendine dert edinip önlem almak isteyenler zamanında zaten Facebook, Instagram, Whatsapp hesaplarını bir bir kapattı. Son gelişmelerden sonra uygulamaları hala kullanmaya devam eden bazı insanlar da bu durumu kabullenemeyip ”bak bak bi de utanmadan verilerimi çalmak için izin istiyo” düşüncesiyle hesaplarını kapatmaya başladı.

Siz sanıyor musunuz ki bedava kullandığınız bir hizmetin bedeli olmayacak? Bugün akıllı telefonlarımıza yüklü uygulamaların büyük çoğunluğu bedava olmak üzere bizim hizmetimizde. Peki bu uygulamaları geliştiren insanlar babalarının hayrına mı bu işi yapıyorlar? Tabi ki onların da para kazanmaları gerekir. Bunun en verimli yolu da kullanıcı verilerini kullanarak şahsa özel reklam profilleri oluşturmak. Bunu yaparken uygulama sahipleri elbette verilerin paylaşılmayacağının da garantisini vermek mecburiyetinde. Whatsapp’ ın da bizim onayımıza sunduğu sözleşme bize açıkça verilerin Facebook çatısı altında korunacağını ve bu verilerin sadece Facebook’ un sahip olduğu platformlar arasında kullanılacağını göstermekte. Yani daha önce onayınız olmadan yaptıkları işi bundan sonra onayınızı alarak yapmaya devam edecekler. Bu konuda tercih elbette kullanıcılar olarak bizim. Whatsapp’ı kullanmaya devam edebilir veya alternatif programları deneyebiliriz.

Şimdi Whatsapp alternatifi mesajlaşma platformlarını kısaca ele alalım:

Telegram: Alternatif programlar arasında en popüleri sanırım Telegram. Genelde uygulama rehberine girdiğinizde mesajlaşma ihtiyacınızı karşılayacak kadar kişi erişime açık olarak karşımıza çıkıyor. Telegram’ın en büyük artısı bu konuda karşımıza çıkarken Whatsapp’ın varsayılan güvenlik önlemlerinden uçtan uca şifreleme Telegram’da Gizli Sohbet özelliği olarak bizi karşılıyor. Ancak bu özellik varsayılan olarak değil kullanıcı olarak bizlerin seçeneğine sunulmuş. Seçenek olarak sunulması hoş olarak görünse de çoğu Telegram kullanıcısının bu özelliğin varlığından dahi haberi yok. Bu haliyle güvenlik konusunda büyük bir eksiyi hanesine yazabiliriz.

Bip: Turkcell tarafından tamamen Türk mühendisler ile geliştirilen Bip, yine uçtan uca şifreleme teknolojisini bize sağlamasıyla dikkatimizi çekiyor. Kullanıcı verilerinin Turkcell’in kendi sunucularında şifreli olarak saklanması da verilerimizin yurtdışına seyahatini engelleyen başka bir güzellik(!). Ancak içerisinde Turkcell kullanıcılarına yönelik tonlarca servis ve içerik barındırması özellikle diğer operatörleri kullanan benim gibi insanlara fazlaca gereksiz hissettiriyor.

Signal: Elon Musk’ın bir tweeti ile borsa hisselerini 13 katına çıkarmayı başararak adından ciddi manada söz ettiren uygulama özellikle güvenlik konusunda rakipleri karşısında bir hayli öne çıkıyor. Whatsapp’ ın da kullandığı Signal Protocol isimli uçtan uca şifreleme teknolojisi, Sealer Sender özelliği ile mesaj gönderen kişileri kendilerinin bile tespit edememesi, iki adımlı doğrulama, ekran görüntüsü kaydetmeyi engelleme ve daha birkaç güvenlik tedbiri ile Signal, güvenlik konusunda bizleri bir hayli memnun edeceğe benziyor. Uygulamanın dezavantajı da kısıtlı kullanıcı sayısı nedeni ile ancak rehberinizdeki 3-5 kişi ile görüşme yapabilmeniz.

Görüldüğü üzere her uygulamanın artıları ve eksileri bulunmakta. Elbette ismini burada anmadığım onlarca mesajlaşma uygulamalarından birini de deneyip kararınızı verebilirsiniz. Buradaki amacım kendi bakış açım ile durumu değerlendirip kafanızdaki soruları ortadan kaldırmaktı. Sizlere yardımcı olabilmek umuduyla naçizane bir şeyler karaladım.

Dostum Mali’ nin bana hatırlattığı şu sözü de yazıp lafımı bitireyim : “Bir şey bedavaysa ürün sizsinizdir.”

Sağlıcakla Kalın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Bir Kalbimiz Vardı

Next Post

Nerede kalmıştık?